Kézzel nyomott Nemzeti Dal
Nagyon szeretném egyszer felrajzolni az 1848-49-es szabadságharc csapatmozgásait egy Minard féle térképre. Ehhez kellene pár hónap kutatómunka, úgyhogy egy jó darabig még álom marad ez a vállalkozás. Addig is kellett valami klassz dolgot rajzolnunk a forradalmi események kapcsán a héten még kapható Képeslapba.
Tóth Szabolcs Töhötöm szerkesztőnk ötlete volt, hogy vizsgáljuk meg a Landerer nyomda gépeit. Rövid nyomozás után kiderült, hogy három múzeumban is található a történelmi nyomdagépekből. Ráadásul ezek közül kettő működőképes, olyannyira, hogy minden március idusán leporolják a gépeket és bárki nyomtathat rajtuk egy példányt a Nemzeti Dalból.
A grafika koncepciója hamar megszületett. Egy nagy fotón bemutatjuk a szerkezet fontosabb részeit, mellette kis fázisrajzokon végigkövetjük a nyomtatás folyamatát. A vázlatom erről annyira vázlatos, hogy inkább nem osztom meg veletek. Jöjjön inkább a kész grafika:
A készítéskor felvettük a kapcsolatot a Kiscelli múzeummal, ahol tárt karokkal fogadtak minket. Béres Attila fotós kollégával mentünk ki a helyszínre, ahol Vörös János segítette a munkánkat. János több mint teremőr. Elmondása szerint huszonegy éve dolgozik a múzeumban és olyan készségesen a fásultság legkisebb jele nélkül meséli újra és újra a kiállított tárgyak történetét, mintha csak a múlt héten kezdett volna.
Attila gyorsan elkészített pár képet magáról a sajtóról, majd megkértük Jánost, hogy nyomtasson ki egy oldalt a géppel. A folyamatot szintén végig fotóztuk. Ezek a képek segítették aztán a fázisrajzok elkészítését.
Kicsit csalnunk kellett. Igazából az egész folyamatot a másik oldalról, tehát a fényképezőgépnek háttal kellett volna bemutatni és a falnak vetett háttal fotózni végig, de ott olyan szűk volt a hely, hogy nem fértünk el rendesen. Így történt, hogy a harmadik fázisnál én ragadtam meg a tekerőkart és juttattam a klisét a nyomólap alá 🙂
A grafikába bekerült még egy kis térkép március 15. főbb helyszíneiről, ezt Balog Éva készítette. A bevezető kis szöveget pedig mint ahogy a Gagarinos grafikánál, itt is Tóth Szabolcs Töhötöm szerkesztőnk tette hozzá az ábrához.